Ordførere

Undervisnings- og ungeordfører

Jørgen Bjerregaard

50 59 11 15
10jbjerregaard@kd.dk

Energi-, klima- og miljøordfører

Karlo Brondbjerg

40 10 50 29
karlo@karlo.dk

Indenrigsordfører

Jesper Housgaard

28 33 26 55
01jhousgaard@kd.dk

Psykiatri- og Sundhedsordfører

Tina Mørk

20 70 47 90

 

 

Udenrigsordfører

Nik Bredholt

nik.bredholt@gmail.com

Transport- og kommunikationsordfører

Niclas Aarestrup

93 80 79 13
06naarestrup@kd.dk

Ældreordfører

Britta Kristensen

21 64 86 21
03bgkristensen@kd.dk

Ordfører vedrørende aktiv dødshjælp

Anne Knudsen

22 72 37 87
03aknudsen@kd.dk

Digitaliserings- og innovationsordfører

Kristine Koed

03kkoed@kd.dk

Uddannelsesordfører

JENSA ELISABETH OTTOSDÓTTIR

20 83 17 40
08jottosdottir@kd.dk

Civilsamfundsordfører

MICHAEL LUND MARKUSSEN

07mmarkussen@kd.dk